9 Ekim 2009 Cuma

FAMİLYA DÖ DEMİRÖREN

Habertürk'te bugün Demirören ailesi hakkında çok güzel bir yazı yayınlandı.Geçmişten bugüne gelene kadar yapılanlar hakkında.Aslında okuyunca hiç şaşırmıyorsunuz,aile çizgisini hiç değiştirmiyor,aynı yolda devam ediyor.Okuyalım,öğrenelim,zaten yakından tanıdığımız bu aileyi biraz daha tanıyalım.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in babası Erdoğan Demirören’in, geçtiğimiz Salı günü Bugün gazetesinde bir röportajı yayınlandı. Röportajda, baba yüreğinin evladının yaşadığı olaylar karşısında sessiz kalamadığı vurgulanıyor, ilginç açıklamalara yer veriliyordu. Baba Demirören’in “Oğlumu üzeni ben de üzerim” manşeti ile verilen sözleri arasında, şu ifadeler bulunuyordu: “Bizim kadar Beşiktaşlı bir aile yok. Süleyman Seba döneminde (1981) kulübe 40 milyon dolar bağışta bulundum. Bunu bilenin sayısı çok azdır. Yıldırım kulübe 60 milyon TL verdi. Hem de geri alamayacağını düşünerek. Hiçbir zaman verdiklerimizi bu camianın önüne seçim kozu olarak sürmedik. Biz Beşiktaşlılığımızı parayla asla kıyaslamayan bir aileyiz.”
Aynı röportajı Vatan gazetesi aldı, ertesi gün çok daha çarpıcı bir başlıkla, “60 milyon TL’yi geri alamaz” manşetiyle sundu. İçerik aynıydı ama ilk gün yalanlanmayan röportaj, Demirören’in yıllardır spekülasyon konusu yapılan kulüpten alacaklı olduğu para ön plana çıkarılınca yalanlanıverdi.
Neyse biz dönelim esas konumuza.... Erdoğan Demirören’in önce sessiz kaldığı sonra yalanladığı sözleri üzerineufak çaplı bir araştırma yaptık. Gerçekten de dediği gibi kulübe para vermiş. 40 milyon dolar değil belki ama o zamanın parası ile 40 milyon TL. Ama acaba hangi şartlarda? Dediği gibi bağışta mı bulunmuş, karşılığında isteklerde mi bulunmuş? İşte konunun perde arkası:
-‘PASTAYI BAŞKAN OLAN YESİN’-
O yıllarda Rıza Kumruoğlu başkan, ama bırakmak istiyor. Kulüpten de 42 milyon TL alacaklı ve parasının ödenmesini talep ediyor. Süleyman Seba başkanlığa talip oluyor ancak maddi imkanları yetersiz. Erdoğan Bey devreye giriyor, “Ben seni finanse edeceğim, parayı vereceğim” diyor. Hem de karşılıksız! Ama bu sözleri tepki görüyor. Camiada “Davul Seba’da, tokmak Demirören’de mi olacak?” sesleri yükseliyor. Erdoğan Demirören açıklama yapmak zorunda kalıyor: “Ben bu parayı Beşiktaş’a veriyorum. Kim başkan olursa bu pastayı o yesin. Parayı başkan seçilene vereceğim.”
Bu gelişmelerin ardından Süleyman Seba yarıştan çekiliyor, Mehmet Üstünkaya başkan oluyor. Demirören de parayı yeni başkana veriyor. Buraya kadar her şey normal belki ama ilerleyen dönemde gelişmeler oluyor. Baba Demirören, “Ben parayı verdim. Bunun karşılığında forma reklamlarında benim şirketlerimin ismi yer almalı” şartını koşuyor.
Haklı da... Yönetim kabul ediyor ve Beşiktaş artık maçlara Demirören’in şirketleri olan Milangaz Likitgaz, Mutfakgaz, Güneşgaz, Ankara Pazarları, Arşimidis, İstanbul Umum Sigorta (fotoğrafları yanda) reklamları ile çıkmaya başlıyor.
Vermeyi taahhüt ettiği parayı zaman zaman aksamalarla da olsa 18 ayda ödüyor. Ardından bu kez de “Forma reklamları karşılığı bana fatura kesin” diye yeni bir istek geliyor.
-OĞLU DA REKLAM VEREBİLİR-
Yönetimde tartışmalar çıkıyor. Dönemin muhasip üyesi Faruk Pala, “Bu parayı bize hibe etti. Her yerde bunu söyledi. Ne faturası vereceğiz?” sözleriyle karşı çıkıyor. Tartışmalar bir süre devam ediyor. Ama Demirören’in ısrarcı olması üzerine dönemin başkanı Mehmet Üstünkaya bunalıyor, “Faturayı verin” diyerek olaya noktayı koyuyor.Bu olayı niye anlattık... Demirörenler’in Beşiktaş sevgisi acaba karşılıksız mıymış, yoksa belli bir bedeli var mıymış?Verilen paralar hibe mi edilmiş, yoksa günü gelince bir yolla tahsil mi edilmiş? Son bir not... Demirörenler’in Beşiktaş sevgisine saygı duyuyoruz. Camiada Baba Demirören’den 28 yıl sonra da oğlu Yıldırım Demirören’in kulüpten alacakları gündemde. Babası verdiği paranın karşılığını forma reklamları ile almışsa, aynı taktiği belki oğlu da uygular, Beşiktaş yıllardır sırtındaki bu en ciddi kamburdan kurtuluverir. Ne dersiniz?

1 yorum:

Altan Koçak dedi ki...

Güzel bir yazı olmuş. 60 milyon lira yani 30 milyon avro nasıl 1 günde verilmediyse aynı şekilde de geri alınamaz. 8 milyon avroluk Del Bosque tazminatı düşüldükten sonra kalan 22 milyon avro, görev süresi olan 5 yıla bölünebilir, yıllık 4,5 milyon avroluk bir bedelle borç kapanabilir.